Nákupní košík

Zvolte měnu: CZK EUR


Úvod Magazín Jak vyčistit sedací soupravu

S běžnými skvrnami si doma poradí každý. Sedací souprava bude zase jako nová

Sedací souprava čelí velké frekvenci používání. Není proto divu, že se čas od času ušpiní. Skvrny od jídla nebo pití, špinavé ťapky nebo fixa v dětských rukách nejsou nic neobvyklého. Děje se to snad v každé domácnosti a většina skvrn jde snadno vyčistit. Když ne vlastníma rukama, mohou pomoci profesionálové. Nevěšte proto hned hlavu, že je sedací souprava na vyhození. 

Běžně ušpiněnou sedačku zvládnete doma vyčistit ručně nebo i pomocí domácích čisticích strojů, kterých je na trhu stále víc. Půjčit si můžete i profesionální stroj z půjčovny.

Nejprve je dobré vzniknuvší skvrnu "analyzovat", aby to po čištění nebylo snad ještě horší, a metodu odstranění daného znečištění volit i podle materiálu, kterým je sedací souprava potažena. 

Na kůži a textil jděte s rozmyslem

Kupříkladu kožené sedací soupravy (i ty z umělé kůže) se udržují snadno. K jejich čištění běžně stačí vlhký hadřík. Použít lze i ve vodě rozpuštěné mýdlo pro větší nečistoty. Co rozhodně k čištění kožené sedačky nepoužívat, je kartáč, hrubá strana houbičky nebo hrubý hadr. Jenže, co když to je málo, a na sedačce je třeba skrvna od propisky nebo fixy? Pomoci by mohla směs octa s lihem. Raději si její použití vyzkoušejte někde na méně viditelném místě soupravy, abyste materiál nenávratně nepoškodili. Na závěr očištěné místo potřete tenkou vrstvou speciálního oleje. 

Máte doma textilní soupravu? Znečištění můžete tak trochu předejít tím, že ji naimpregnujete. Stejně jako boty. Špína pak půjde lépe dolů, nebo ještě lépe, do sedací soupravy se vůbec nevsákne. 

Pokud už však dojde k tomu, že se sedací souprava ušpiní. Je spolehlivým pomocníkem rozpuštěný prací prostředek nebo mýdlo a vlhký hadřík případně kartáček. Inkriminované místo ušpiněné třeba čokoládou byste tak snadno měli vyčistit. Využít můžete si speciální čističe, které se prodávají v drogeriích, fungují například jako pěna, která nečistotu odstraní. 

TIP: Když fixy, tak pratelné! Malí rozšafní malíři se občas netrefí na papír a umělecké dílo se ocitne třeba i na zdi nebo na sedačce. Soupravu sice nedáte do pračky, ale roztok vody a pracího prášku by měl pomoci. 

Čas hraje svou roli

Vždy platí, že není radno čištění skvrny oddalovat. Čím dříve zakročíte, tím lépe. Doporučujeme začínat čištěné vždy spíše studenou vodou, především tam, kde si nejste jistí původem skvrny. Teplá voda by skvrnu mohla "zafixovat". 

Na řadu mohou přijít i babské rady. Třeba na vylitou kávu můžete hned zaútočit solí, stejně tak na víno. Sůl nechte několik hodin působit, pak ji vysajte a nakonec místo otřete hadříkem s vodou a saponátem. 

Není od věci sedací soupravu jednou za čas vyčistit komplet, ačkoli na ní není žádná viditelná skvrna. Co není vidět totiž existuje. Můžete se do čištění pustit sami ručně nebo pomocí stroje s mokrým vysáváním. Na vodě potom sami uvidíte, jak špinavá sedačka může být. 

Pokud máte pocit, že na určitou skvrnu nestačíte, nebo chcete ušetřit čas, který by vám zabralo čištění celé soupravy, povolejte profesionála! Firem, které se na čištění nejen sedacích souprav, ale i koberců, matrací nebo křesel specializují je spousta, jistě nějakou takovou najdete i ve vašem okolí. 

© 2024, Vyhodnynabytek – všechna práva vyhrazena

Prohlášení o přístupnosti | Podmínky užití | Ochrana osobních údajů (GDPR) | Mapa stránek

Přeskočit na začátek stránky