Nákupní košík

Zvolte měnu: CZK EUR


Úvod Magazín Jak vybrat zahradní nábytek

Venkovní káva nebo pohoda u bazénu bude „chutnat“ lépe v tom správném zahradním nábytku

Jak vystrčí jarní slunko své paprsky a začne hřát, táhne vás to ven? Ráno se probudit a vypít si kávu na terase? Když přijdou teplé večery, máte chuť podpálit gril a hodit na něj pořádnou flákotu (nebo třeba hermelín, pokud nejíte maso)? Člověku už se hned sbíhají sliny nebo cítí ty sluneční paprsky na kůži, že jo?

Nic z toho by nešlo bez… Ano za prvé bez zahrady nebo terasy. A také bez zahradního nábytku! A že to není jen stůlžidle, je jasné. Patří k tomu i lehátka, lavice, křesla nebo úložné boxy… Naskýtá se proto otázka, jak vybrat zahradní nábytek. 

Málokoho už dnes uspokojí plastové bílé židle, které seženete už i ve více barvách v kdejakém hobbymarketu. Jsou sice lehké, odolné a stojí pár korun, ale slovo design neviděly ani z dálky. Pokud tak chcete mít i zahradu stejně vyšperkovanou jako obývací pokoj, vyberte si zahradní nábytek, který má styl. A že ho v naší nabídce máme spoustu!

Co si rozmyslet

Čím začít? Úvahou, co tento nábytek čeká. Pokud bude pod širým nebem a denně na něj bude „útočit“ slunce, déšť, možná i mráz, chce to odolnější materiál. Pokud si nábytek bude „hovět“ pěkně pod střechou, kam na něj paprsky slunce ani kapky deště nedosáhnou, můžete se rozmáchnout a vybrat si z nábytku, který by klidně mohl být i uvnitř domu, třeba i čalouněné kousky, kde ono čalounění nelze odebrat a schovat.

A co je dvojka na seznamu výběru? O jaký nábytek se jedná. Jídelní nebo relaxační? To je totiž také rozdíl. Na židli klasického tvaru se dobře najíte, ale až tolik si neodpočinete jako na lehátku, v křesílku nebo třeba rovnou v závěsném křesle.

Při výběru je rozhodně třeba – i dle dvou výše zmíněných faktorů – zvážit materiály, z nichž bude nábytek vyroben.

Milujeme ratan, ale i dřevo je fajn

Jedničkou na trhu, po které sáhne velká část zákazníků, je umělý ratan. Tenhle materiál totiž dobře vypadá, je lehký a takřka bezúdržbový. Vyniká svou stabilitou a pevností, neztrácí barvu a osvědčí se na každé zahradě. Ve své podstatě jde o hliníkovou konstrukci opředenou umělým ratanem, což vysvětluje dané vlastnosti. Většina nábytku z ratanu sloužícího k sezení nebo ležení je vybavena (nebo tady ta možnost je) polstrováním. Tenhle prvek potom skýtá obrovský prostor pro vaši fantazii a designérského ducha – právě polstry totiž můžete ladit do barev, které vám vyhovují.

V závěsu za umělým ratanem je klasika, kterou je, jak jistě tušíte, dřevo. Voňavý, přírodní materiál, který je odolný a pevný. Respektive, čím je dřevo tvrdší, tím je pevnější a odolnější. Zde se osvědčují třeba exotické dřeviny, jejichž dřevo se k výrobě používá. Vhodné jsou i „české“ stromy jako je buk nebo dub. Dřevo k venkovnímu využití však vyžaduje péči. Pokud už ho tak nekoupíte, je třeba ho opatřit nátěrem. A jednou za čas tuhle proceduru opakovat. Vydrží tak dlouho a nebude třeba ho za pár let měnit. Když už jsme u té výdrže, pomůže i to, že ho na zimu pěkně zazimujete (nejlépe někam dovnitř) a nenecháte ho zapadnout sněhem.

Na zahradách se najde i kovový nábytek. Pro někoho je na pohled chladný. Proto jsou tu i varianty kombinující materiály. Obvyklá je tak kombinace kovu a dřeva, kovu a plastu, nebo třeba kovu a textilie. Konstrukce je většinou z pevné oceli, která je opatřena speciální povrchovou úpravou pro venkovní použití.

I plast už má styl

Tam, kde jsme začali, i končíme. Je tu opět plast. Materiál je to lehký, odolný, vlastně tak trochu nekonečný. Bude vám sloužit dlouhé, dlouhé, dlouhé roky… Od bílé klasiky už tento zahradní nábytek ušel značnou cestu. Dnes v nabídce naleznete i stylové plastové židle, křesílka nebo zahradní boxy.

Vyberte si podle svého a dejte i na to, co vám takzvaně padne do oka. Na nábytku totiž budete nejen stolovat, sedět nebo ležet, ale budete se na něj každý den i dívat.

© 2024, Vyhodnynabytek – všechna práva vyhrazena

Prohlášení o přístupnosti | Podmínky užití | Ochrana osobních údajů (GDPR) | Mapa stránek

Přeskočit na začátek stránky