Nákupní košík

Zvolte měnu: CZK EUR


Úvod Magazín Jak vybrat nábytek do obývacího pokoje

Umění se rozhodnout vám pomůže i v obývacím pokoji. Méně je totiž více

Nejčastějším místem odpočinku je obývací pokoj. Proto by tahle místnost měla být zařízena tak, aby vám poskytla zázemí pro chvíle klidu i zábavy. Protože odpočívat neznamená jen zavřít oči a vychutnávat si ticho. K odpočinku patří i spousta aktivit. Zatímco někdo odpočívá sledováním televize, jiný si čte knihu, další si zase pod odpočinkem představuje zábavu s přáteli, kteří se staví na návštěvu.

K tomu všemu neodmyslitelně patří i vhodný nábytek - základem je sedací souprava nebo pohovka, na které se bude skvěle sedět i ležet, televizní stolek, na který postavíte televizi, konferenční stolek, na který odložíte všechny dobroty, knihovna, do které uložíte knihy, a potom třeba i poličky, obrázky, nebo jiné dekorace, které prostor doplní. Je toho spousta. Proto se nabízí otázka, co a jak vybrat. Vezmeme to popořadě. 

Sedací souprava, pohovka nebo křeslo?

Středobod. Centrum. Hlavní bod. Dominanta. Je to tak. Sedací souprava je zásadním prvkem každého obývacího pokoje. Důležité je, aby byla dostatečně velká a pohodlná. Její velikost se samozřejmě odvíjí od prostorových možností. Nepřehánějte to. Velká sedací souprava je skvělá, ale ne v maličkém panelákovém bytě, kde zabere skoro celou místnost. Malá sedací souprava se zase nehodí do prostorné haly-obývacího pokoje v rodinném domě.

Zkrátka je potřeba to vyvážit a vybrat vhodnou velikost a vlastně i tvar. Klasikou je souprava do "L", která poskytne dostatek místa k sezení a dokonce i ležení, minimálně v části, kde je rohová. Větší souprava do "U" se hodí tam, kde kolem ní bez problémů projdete a nezastavíte všechno ostatní. Pokud ani jedno není to, co hledáte, je fajn se zamyslet i nad pohovkou. Ta zabere méně místa, ale je komfortní. Svědčí i moderním obývákům, kde vítězí vzdušnost a minimalismus. Doplnit však lze i křeslem nebo třeba pořídit pohovky dvě, pokud vám to prostor dovolí. 

Od toho, jakou variantu zvolíte, se odvíjí i umístění v prostoru. Sedací souprava ani pohovka nemusí být u zdi. Pokud ji chcete mít v prostoru, ověřte si při koupi, že jsou i její záda potažená materiálem, který je po celé soupravě. Někdy totiž výrobci automaticky počítají s tím, že bude u zdi a její zadní část je potažená jiným materiálem než zbytek. Čeho se vyvarujte, pokud půjdete "do prostoru", aby byla sedačka zády ke dveřím. Otáčet se, kdo vchází do místnosti, nebo co se za zády děje, není úplně příjemné. 

Co je třeba také zvážit, je materiál a barva sedací soupravy. Záleží hlavně na tom, co preferujete. Oblíbená je ekokůže, kůže i tkanina, přičemž každý materiál má to své.

Stolky - na televizi i konferenční

Jedno je spíš taková stojící police, druhé skutečný, jen kratší, stolek. Oba jsou však důležité! Nicméně, zatímco televizní stolek vlastně může chybět, ten konferenční (v jakékoli podobě) by neměl. 

Televizní stolek patří tam, kde chcete mít televizi položenou na stolku, nebo v případě, že půjde televize na zeď, chcete stolek využít pod ní jako úložný prostor. Třeba na další elektroniku. Mnohdy je televizní stolek propojen přímo s celou obývací stěnou nebo spolu tvoří jeden celek, který ladí. Obývací stěna totiž rozhodně nemusí být od stropu až po podlahu. Oblibě se těší obývací stěny poskládané z několik málo prvků - polic, vitrín, TV stolku a třeba knihovny. Stačí je důmyslně a moderně rozmístit, ale ne překombinovat. 

Konferenční stolky jsou nezbytné v tom, že na ně můžete odložit spoustu věcí, třeba občerstvení k sledování televize. Stolek může být ze dřeva, z lamina, z voštiny, nebo může mít skleněnou desku. Mohou to být také třeba opracované "špalky" kmene stromu, bedýnky nebo vícero stolků, které do sebe například pasují a jdou pod sebe zasunout. Variant je spousta, důležitá je jejich funkce. A také to, jak korespondují s dalšími prvky v obývacím pokoji....

Střídmost, stěny a dekorace

Obývací pokoj není jen o sedací soupravě, obývací stěne a konferenčním stolku. Je také o tom, čím ho dotvoříte, protože na detailech záleží! Ovšem stále platí jistá střídmost, protože méně je prostě někdy víc. Stějne jako by obývací pokoj neměl být zahlcen nábytkem, neměl by být zahlcen ani dekoracemi a doplňky. 

Na sedačku si dejte polštářky a slaďte je třeba s kobercem, který umístíte pod konferenční stolek. Velkoplošným kobercům v obývacím pokoji už odzvonilo. Je však vhodné mít koberec tam, kde se vaše nohy dotýkají podlahy při odchodu z pohovky. Navíc takový koberec vytvoří v obývacím pokoji ono pověstné "teplo" domova. 

Stěny jsou samostatnou kapitolou. Mohou být všechny v jedné barvě, ale místnost oživíte i tím, že třeba jednu nabarvíte jinak nebo ji obložíte kamenem, opatříte oblíbenou stěrkou, nebo ji polepíte tapetami. Místnost to hned zútulní. A střídmost je opět na místě. Stačí totiž úplně bohatě takto zkrášlit jednu stěnu. Víc už působí překombinovaně a místnosti ublíží i ve vnímání prostoru, opticky ji to zmenší. 

Zbývající stěny nemusíte nechávat holé. Využijte obrazy, vaše fotografie na plátně nebo v rámečcích a vytvořte si doma svou vlastní galerii. Opět jedna až dvě takové stěny v obývacím pokoji bohatě stačí. U věšení obrázků je to sice někdy pomalu na rozvod, ale stojí to za to. Myslete při rozmísťování na to, do jaké výšky obrázky dát. Ideální je výška vašeho zorného pole, to jest tak, že zhruba jeden a půl metru od země se bude nacházet středová osa obrazu. 

© 2024, Vyhodnynabytek – všechna práva vyhrazena

Prohlášení o přístupnosti | Podmínky užití | Ochrana osobních údajů (GDPR) | Mapa stránek

Přeskočit na začátek stránky